Krenaria e shqiptarëve, Mira Murati, nga sot anëtare e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë!

Shefja e shërbimeve teknologjike të OpenAI, Mira Murati, poeti i njohur nga Kosova, Lulzim Tafa dhe profesori në Universitetin e Birminghamit, Gëzim Alpion janë pranuar sot si anëtarë të jashtëm të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë.

Vendimi u mor ditën e sotme kur Asambleja e Akademisë së Shkencave votoi dhe miratoi pranimin si akademikë edhe të disa personaliteteve të tjera si koreografi Angjelin Prejlocaj dhe shkrimtarja Lea Ypi.

E lindur në Shqipëri dhe e shkolluar në Kanada, Mira Murati është një inxhinierja e cila ndërtoi një makinë hibride garash si studente universitare në Kolegjin Dartmouth. Ajo iu bashkua OpenAI-së në 2018 pas qëndrimeve në Tesla, ku luajti një rol kyç në zhvillimin e makinës Model X dhe Leap Motion, një start-up që zhvilloi një sistem kompjuterik për të gjurmuar lëvizjet e duarve dhe gishtave. Murati tha se puna e saj në Tesla e ekspozoi atë ndaj AI-së dhe e frymëzoi të kërkonte një punë në atë fushë. OpenAI e punësoi atë si zëvendëspresidente të inteligjencës artificiale të aplikuar dhe partneriteteve. Në atë kohë, kompania ishte një organizatë jofitimprurëse e përkushtuar për të siguruar që inteligjenca e përgjithshme artificiale të përfitonte të gjithë njerëzimin. Më vonë ajo u ristrukturua si një kompani fitimprurëse në mënyrë që të mund të mblidhte shumat e mëdha të parave të nevojshme për të ndërtuar teknologjitë e saj të AI./K.C/dritare.net

Related Posts

Dua Lipa: Dua të thyej paragjykimet e botës për Kosovën, atje nuk ka më luftë

Ylli i estradës britanike, Dua Lipa, nuk është turpëruar asnjëherë për origjinën e saj shqiptare, edhe pse ka lindur në Britaninë e Madhe në vitin 1995 për…

Ish-banorja e “BBV” shfaqet pa grim, ndjekësit nuk e njohin

Ish- banorja e spektaklit televiziv “BBVK2”, Santiana është tejet aktive në rrjete sociale, ku poston spesh foto të ndryshme. Së fundmi, ndjekësit e saj kanë reaguar për…

Nuk e njihnit, ky është burri i Françeska Muratit

Françeska Murati e cila ka qenë një ndër personazhet më të komentuar të “Big Brother Vip” me eliminimin nga shtëpia më e famshme duket se i është…

Rike Roçi “çmend” rrjetin, nxjerr gjoksin në fushë

Rike Roçi është banorja e “BBVA”, e cila aktualisht po e shijon famën e marrë nga ky spektakël. Rikja, fokus iu dha formave truporë, ku vëmendje morri…

Batuta për të shoqin u bë virale, Françeska tregon çfarë i tha Ergysi kur e takoi! Ish-banorja e BBV zbulon kush fshihej pas veshjeve të saj të shtrenjta

Françeska Murati, banorja e Big Brother Vip 3, e cila u largua mbrëmjen e djeshme (18 maj) nga shtëpia vip, ka folur në lidhje me batutën që…

Adriana Matoshi përkrah Meritonin, ja çfarë vargje i dedikon

Finalja e madhe e BBVA është afër. Më 25 maj do të shpallet fituesi i këtij edicioni. Në mesin e pesë finalistëve është moderatori kosovar, Meriton Mjekiqi….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *