“Projekt gjenocidal i Millosheviqit”, “NATO bombardoi policinë dhe ushtrinë serbe”- Çka deklaroi Kurti në CNN?

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pasur një paraqitje televizive në mediumin prestigjioz amerikan CNN me gazetaren Christiane Amanpour.

Kurti foli për rëndësinë e intervenimit të NATO-s në Kosovë, si dhe për “projektin gjenocidal të Sllobodan Millosheviqit”, shkruan Gazeta Insajderi.

“Muajin e kaluar ne festuam 25 vjetorin e çlirimit të vendit tonë dhe kjo do të ishte e pamundur pa ndërhyrjen e NATO-s, aeroplanët e tyre që bombarduan për 48 ditë policinë dhe ushtrinë e liderit serb Sllobodan Millosheviq. Paraprakisht, në Kosovë ka pasur disa masakra kundër popullatës civile, ku janë vrarë gra, fëmijë dhe pleq”, deklaroi Kurti.

“Gratë janë dhunuar, shtëpitë dhe fshatrat e tëra janë rrënuar dhe e gjithë kjo ishte një projekt gjenocidal i regjimit të Millosheviqit për ta pasur Kosovën pa popullin e saj, pa shqiptarë. Në thelb, ata e shihnin vendin tonë si territor, jo si popull. Operacioni “patkua e kalit” po ndodhte kur NATO ndërhyri dhe ndaloi gjenocidin ndaj Serbisë”, shtoi tutje shefi i Qeverisë.

Related Posts

Të paktën tre të vdekur dhe shumë të lënduar – Dalin detaje të reja nga shembja e skeleve në Zvicër

Të paktën tre persona vdiqën dhe tetë u lënduan këtë të premte kur skelat u shembën nga një ndërtesë 19-katëshe në ndërtim në qytetin perëndimor zviceran të…

U aksidentua në vendin e punës, kërkohet ndihmë për shërimin e Leutrimit

Leutrim Mustafës nga Mitrovica Veriore i nevojiten 27 mijë euro për shërim. Sipas njoftimit të familjarëve ai kishte pësuar lëndime të rënda në aksident në vendin e…

Cila është arsyeja? Stresi paraqitet në Polici, shoqërohet nga i ati

Reperi Stresi është paraqitur ditën e sotme në Komisariat. Ai ka ndarë me video momentin kur futet brenda Komisariatit të Policisë në Tiranë. Sikurse edhe shihet, reperi…

Misi i Maqedonisë ra nga lartësia duke bë “selfi”, theu 11 brinjë

Ish-Miss Maqedonia, modelja dhe influencuesja Emilia Rozman është vajza e cila së fundmi u rrëzua dhe u plagos rëndë në parkingun pranë “Gjirit të Eshtrave” në Ohër….

Dafina dhe Kreshniku nisin përgatitjet për dasmë, publikojnë foto

Nuk ka shumë muaj që Dafina Zeqiri dhe i dashuri i saj, Kreshnik Gjergji po shijojnë romancën e tyre. Madje, çifti kanë nisur edhe planifikimet për dasëm….

Pak pamje nga shtëpia super luksoze e Valdrin Sahitit

Disejnatori  i njohur, Valdrin Sahiti po bëhet gati të hyjë në shtëpinë e re. Ndonëse e ndajnë pak muaj nga finalizimi i gjithë projektit të paraparë, ditëve…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *