Xhuli thotë se u arrestua nga policët serbë në Shtërpcë: I shajta me nënë në shqip, m’i lidhën duart e më futën në veturën e policisë

Bukuroshja dhe finalistja e Big Brother VIP Kosova 1, Juliana Nura, e njohur ndryshe si Xhuli, ka treguar përmes disa videosh në InstaStory se është arrestuar nga policët serbë të Policisë së Kosovës në Shtërpcë më 17 shkurt të këtij viti, në ditën kur Kosova festoi përvjetorin e saj të 16-të.

Ndodhur në veturën e saj, Xhuli ka rrëfyer këtë ngjarje të pakëndshme për ndjekësit e saj:

“O njerëz të bukur, dua t’ju tregoj një ngjarje që më ka ndodhur në Ditën e Pavarësisë së Kosovës,më 17 shkurt 2024. Jam në Shtërpcë për momentin, ky qytet është i serbëve para se të shkosh në Brezovicë, ku jam duke shkuar unë për një takim. Hera e parë në jetën time që u futa në burg dhe më lidhën me pranga pranga, sepse unë erdha nga Amerika për të festuar dhe vendosa të shkoj në Brezovicë. Bile ja ku jemi, këtu jemi te policia, më lidhën me pranga për dy orë, dhe po dua t’ju tregoj se atë ditë, ishin disa policët serbë, të veshur si Policia e Kosovës, më folën serbisht në Ditën e Pavarësisë së vendit tim. Nuk di nëse është mirë që po e them këtë publikisht, por më preku aq shumë, sa i shajta në shqip”, tha Xhuli.

Tutje, ajo tha se nuk u përmbajt nga ajo çka i thanë policët e nacionalitet serbë, saqë nuk i kurseu të sharat në gjuhën shqipe.

“Me brengë them ‘na keni masakruar’, dhe ata më përgjigjen ‘ne thjesht po bëjmë punën tonë për pavarësinë’. Unë s’jam nacionaliste, por dua të theksoj: gjuha e parë në Kosovë është shqipja. Kushdo që jeton në këtë vend të bukur duhet të mësojë shqip. Pastaj vjen anglishtja si gjuhë ndërkombëtare. Më ofenduan, më mbyllën në makinë dhe u munduan të më gjuajnë shuplakë, asnjë polici nuk ia lejoj këtë, sepse nuk është e drejtë të bëhet diçka e tillë. Kosova duhet të jetë një vend për të gjithë nacionalitetet, pa marrë parasysh gjininë apo prejardhjen. Por gjuha zyrtare është shqipja, dhe të paktën duhet të dihet aq sa të përshëndetësh, të falënderosh, gjëra themelore. Por jo, ata më folën serbisht dhe prisnin që unë të flas shqip, duke më mohuar të drejtën time”, tregoi më tej bukuroshja nga Drenica.

Ngjarja e ndodhur në Ditën e Pavarësisë së Kosovës ka tronditur ndjekësit e Xhulit dhe ka nxitur një debat të gjerë në rrjetet sociale rreth respektimit të gjuhës dhe identitetit në Kosovë. /Telegrafi/

Related Posts

Santiana e tepron me fotoshop, ndjekësit ia nxjerrin në pah dallimin

Ish banorja e ‘Big Brother VIP Kosova’ Santiana Maloku është mjaftë aktive në mediat sociale. Teksa ajo ka ripostuar një video të saj në ‘Instagram’ ndjekësit kanë…

U tha se ishte shtatëzanë, Adelina Tahiri publikon barkun në këtë gjendje

Këngëtarja shqiptare nga Maqedonia e Veriut, Adelina Tahiri ditët e fundit u aludua se ishte shtatëzanë, kjo bazuar në fotografitë që postonte. Ajo nuk dha asnjë koment…

Kejvina shkon në Dubai dhe ‘tranon’ djemtë me fotot në bikine

Kejvina ka nisur pushimet në Dubai dhe nuk ka hezituar të ndajë momentet e saj me ndjekësit në rrjetet sociale. Në një postim të fundit, ajo shfaqet…

Reagimi epik i Xhensilës kur fansat i përmenden ish-partnerin në koncert

Xhensila Myrtezaj dhe Bes Kallaku kanë qenë kryetemë në vëmendjen e shtypit rozë për shkak të spekulimeve për divorcin e tyre. Deri më tani nuk ka pasur…

Diola Dosti nga pushimet me Erolld Belegun u dërgon selam këtyre personave

Diola Dosti ka nisur pushimet në një nga ishujt më luksoz në Bali. Nga Bali sot postoi disa imazhe, por vëmendje mori “selami i dërguar”, përmes fotografive….

Adelina nuk përmbahet në Dubai, gati zbulon më shumë se ç’duhet në bikine

Adelina Tahiri, një prej këngëtareve më të komentuara në shtypin rozë, ka filluar pushimet e saj në Dubai, bashkë me bashkëshortin dhe djalin e tyre. Që prej…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *